Select Page

V sredo, 6. 11. 2024, sta Gimnazija Ilirska Bistrica in Občina Ilirska Bistrica v Mali dvorani Doma na Vidmu organizirali predavanje o Račiški pečini, ki je bila konec avgusta 2024 na 37. mednarodnem geološkem kongresu v Južni Koreji uvrščena na seznam svetovne geološke dediščine.

Račiška pečina, med domačini znana tudi kot Špilja, je ostanek nekdanjega večjega jamskega spleta. Ohranila se je kot okrog 10 metrov širok in visok ter dobrih 300 metrov dolg rov. Na stenah jame so sledovi delovanja podzemne reke.

Račiška pečina je bila na ugledni seznam uvrščena predvsem zaradi svojega geološkega profila, v katerem so razvidni izmenjevanje plasti sige in gline, bogate s fosilnimi ostanki, ter informacije, ki jih ob tem lahko dobimo o podnebnih spremembah in obratih magnetnega polja.

Iz Račiške pečine so tudi paleontološke najdbe, kot so najstarejši znani fosil jamskega polža, star približno dva milijona let, in ostanki jamskega medveda, ki so starejši od 72 tisoč let.

Račiško pečino je vojska Kraljevine Italije med obema vojnama z miniranjem uredila v skladiščni prostor, za skladišče sta jo uporabljali tudi Jugoslovanska ljudska armada in Slovenska vojska.

Predavateljica je bila dr. Nadja Zupan Hajna, raziskovalka, geologinja in krasoslovka z Inštituta za raziskovanja krasa Znanstvenoraziskovalnega centra Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Julija 2022 je bila izvoljena za predsednico Mednarodne speleološke zveze.

Dr. Zupan Hajna Račiško pečino raziskuje že dolga leta in jo je v sodelovanju z raziskovalci z Inštituta za geologijo Češke akademije znanosti iz Prage in Inštituta za geološke vede Poljske akademije znanosti iz Varšave tudi predlagala za nominacijo za seznam svetovne geološke dediščine.

Na dogodku so sodelovali tudi dijaki 4. letnika Gimnazije Ilirska Bistrica, Žana, Marko, Ajdan, Peter, Blaž, Matic in Vid.

S predavanjem o Račiški pečini Gimnazija Ilirska Bistrica tudi v tem šolskem letu nadaljuje cikel predavanj Z GIB po zgodovinskih sledeh naših krajev. Na naslednjih predavanjih, sredi januarja in marca 2025, bomo gostili dr. Dragico Čeč, sodelavko Inštituta za zgodovinske študije Znanstveno-raziskovalnega središča Koper. Govorili bomo o hudi lakoti leta 1752 v Župniji Jelšane in o kulturnih vzorcih ter gospodarstvu Čičev v Podgrajskem gospostvu konec 18. stoletja.

Gimnazija Ilirska Bistrica

Posnetek predavanja si lahko ogledate na:


(Število obiskov: 80)
Dostopnost