V petek,  2. 2. 2024, je v Gimnaziji Ilirska Bistrica potekal astronomski večer. Najprej nam je prof. dr. Samo Stanič, vodja Centra za astrofiziko in kozmologijo Univerze v Novi Gorici, predaval o najvišjih energijah v vesolju. Po predavanju sta sledila fizikalni eksperiment in astronomski kviz, v katerem smo se obiskovalci pomerili med seboj. V sklepnem delu so nam študentje doktorskega študija astrofizike pripravili še teleskopsko opazovanje, ogledali smo si Jupiter, nam najbližjo Andromedino galaksijo in zvezdne kopice. Dogodka so se udeležili osnovnošolci, dijaki naše šole in drugi zunanji obiskovalci, ki so jih privabile skrivnosti vesolja. Tako so zvezde povezale različne generacije, nebo pa odkrilo tudi tisto, kar je prostemu očesu skrito.

Lana in Neja, 2. A