»Spominjajmo se in ne pozabimo: vsaka nova vojna se začne, ko prva naslednja generacija izgubi zgodovinski spomin.«

V sredo, 29. maja 2024, je Gimnazija Ilirska Bistrica gostila predavanje ob odprtju razstave Dekle, prepolovljeno z rapalsko mejo: življenje Primorcev za rapalsko mejo in podobe rapalske meje. Zbrane je z zgodovinskim pregledom dogodkov, ki so botrovali nastanku meje, seznanil dr. Peter Mikša z Oddelka za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani. Prav tako je izpostavil posledice, s katerimi je tovrstna delitev ozemlja zaznamovala prostor in ljudi. Dogodek so s kleno slovensko pesmijo obogatili pevci Moškega pevskega zbora Dragotin Kette pod vodstvom zborovodkinje Janje Konestabo.

Razstava bo na ogled do 14. junija 2024 vsak delavnik med 8.00 in 18.00
v šolskem klubu v pritličju Gimnazije Ilirska Bistrica.