Inštitut za trajnostni razvoj je v okviru projekta »Eathink2015 – Jej lokalno, misli globalno!« pred časom razpisal nacionalni natečaj za najboljši video na temo trajnostnih prehranskih sistemov in pravice do zdrave hrane, ki je bil namenjen slovenskim osnovnim in srednjim šolam. Dijaka Gimnazije Ilirska Bistrica Matej Križman in Krištof Marcijuš sta izdelala 30-sekundni video z naslovom DOVOLJ! – in gladko zmagala. Na podlagi njune zamisli je nastal profesionalni družbeno angažiran 30-sekundni video z naslovom PREHRANSKO SVARILO!, ki temelji na kritičnosti do slabe hrane in splošne brezbrižnosti do celotne verige pridelave hrane in vpliva na okolje. Video, v katerem sodelujeta tudi oba dijaka, je nastal pod okriljem produkcijske hiše Digital Studio in v sodelovanju z legendo slovenskega rapa Klemnom Klemnom.

Video dijakov Gimnazije Ilirska Bistrica je bil vključen v video natečaj na evropski ravni. V okviru evropskega video natečaja so glasovale (seveda ni bilo možno glasovati za svoj video) vse partnerske organizacije iz vseh 12 držav, ki so sodelovale v projektu Eathink2015. Od vseh 12 sodelujočih držav je video dijakov Gimnazije Ilirska Bistrica, ki je zastopal Slovenijo, zasedel odlično tretje mesto. Prvo mesto je zasedla Francija, drugo mesto pa Hrvaška.

Videe, ki so zasedle prva tri mesta, si lahko ogledate spodaj.

1. mesto: Francija – L’ardoise de Léo VENG

2. mesto: Hrvaška – Eat local, think global!

3. mesto: Slovenija – Prehransko svarilo!